Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miejski w Dębnie
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Osoby uprawnione do otrzymania nieodpłatnej pomocy prawnej oraz sposób wykazania uprawnienia

Do otrzymania nieodpłatnej pomocy prawnej uprawnione są osoby fizyczne spełniające jeden z warunków określonych w art. 4 ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej oraz edukacji prawnej.

Lp.

OSOBY UPRAWNIONE

SPOSÓB WYKAZANIA UPRAWNIENIA

1.

Osoby, którym przyznano świadczenie pomocy społecznej w okresie 12 miesięcy poprzedzających zwrócenie się o udzielenie nieodpłatnej pomocy prawnej i wobec których nie wydano decyzji o zwrocie nienależnie pobranego świadczenia.

  • Przedłożenie oryginału lub odpisu decyzji
    o przyznaniu świadczenia z pomocy społecznej lub  zaświadczenia o udzieleniu świadczenia, o którym mowa w art. 106 ust. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej,

oraz

  • Złożenie pisemnego oświadczenia o braku wydania decyzji o zwrocie nienależnie pobranego świadczenia (oświadczenie nr 2).

2.

Osoby, które posiadają ważną Kartę Dużej Rodziny.

Przedłożenie ważnej Karty Dużej Rodziny, o której mowa w ustawie z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny.

3.

Osoby, które uzyskały zaświadczenie, o którym mowa w ustawie z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.

Przedłożenie zaświadczenia, o którym mowa w ustawie z dnia 24 stycznia 1991 r. o kombatantach oraz niektórych osobach będących ofiarami represji wojennych i okresu powojennego.

4.

Osoby, które posiadają ważną legitymację weterana albo legitymację weterana poszkodowanego, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa.

Przedłożenie ważnej legitymacji weterana albo legitymację weterana poszkodowanego, o których mowa w ustawie z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa.

5.

Osoby, które nie ukończyły 26 lat.

Przedłożenie dokumentu tożsamości.

6.

Osoby, które ukończyły 65 lat.

Przedłożenie dokumentu tożsamości.

7.

Osoby, które w wyniku wystąpienia klęski żywiołowej, katastrofy naturalnej lub awarii technicznej znalazły się w sytuacji zagrożenia lub poniosły straty.

Złożenie pisemnego oświadczenia o wystąpieniu klęski żywiołowej, katastrofy naturalnej lub awarii technicznej (oświadczenie nr 1).

8.

Kobiety, które są w ciąży

Przedłożenie dokumentu potwierdzającego ciążę

 

Osoby uprawnione do uzyskania nieodpłatnej pomocy prawnej (wskazane w punktach 1-6 tabeli), które z uwagi na sytuację kryzysową lub zdarzenie losowe nie są w stanie przedstawić dokumentów wykazujących uprawnienie, składają oświadczenie nr 3.

 

W załączeniu dostępne są wzory oświadczeń:

oświadczenie nr 1 - o wystąpieniu klęski żywiołowej, katastrofy naturalnej lub awarii technicznej

oświadczenie nr 2 - o braku wydania decyzji o zwrocie nienależnie pobranego świadczenia pomocy społecznej

oświadczenie nr 3 – o uprawnieniu do nieodpłatnej pomocy prawnej i braku możliwości przedstawienia dokumentów wykazujących uprawnienie, ze względu na sytuację kryzysową lub zdarzenie losowe.

 

Zgodnie z art. 24 ust.1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (t.j Dz. U. z 2015 r., poz. 2135 ze zm.) informuje się, że:

  • administratorem danych osobowych zawartych w oświadczeniach osób uprawnionych do nieodpłatnej pomocy prawnej jest Starosta Myśliborski z siedzibą w Myśliborzu przy. ul. Spokojnej 13,
  • dane osobowe będą przetwarzane w celu udzielenia nieodpłatnej pomocy prawnej,
  • osoba, której dane dotyczą, ma prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania,
  • podanie danych jest obowiązkowe zgodnie z art. 4 ust. 2 pkt 6 oraz art. 4 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej i edukacji prawnej (Dz. U. z 2015 r., poz. 1255)

Załączniki do pobrania

Pobierz Rozpakuj
Pobierz spakowane pliki Rozpakuj pliki i pobierz

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Anna Szymczyk 02-06-2017 10:00
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 02-06-2017
Ostatnia aktualizacja: Anna Szymczyk 02-06-2017 11:36