Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miejski w Dębnie
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Protokół z Sesji Nr XVII z dnia 10.11.2003r.


Protokół z przebiegu XVII uroczystej sesji Rady Miejskiej w Dębnie z okazji Święta Niepodległości w dniu 10 listopada 2003 roku.

Obrady sesji odbyły się w Dębnowski Ośrodku Kultury.

Godzina rozpoczęcia 16.00

Godzina zakończenia 19.00

Obradom przewodniczyła Przewodnicząca RM Helena Sługocka.

Na wstępie Przewodnicząca RM otworzyła obrady i przywitała wszystkich obecnych na sali obrad.

Przywitała : Burmistrza MiG , Radnych Powiatowych, Radnych Rady Miejskiej w Dębnie, Pułkownika Wojskowej Komendy Uzupełnień w Stargardzie, Panią Jadwigę Sabeł wraz z członkami Koła Sybiraków, Panią Mirosławę Bądini wraz z przedstawicielami Związku Emerytów i rencistów, Pana Eugeniusza Łaciaka wraz z członkami Związku Kombatantów Wojennych, pana Jana Wojtkowicza oraz członków Związku Inwalidów Wojennych, Pana Ryszarda Czaczkę wraz z członkami Światowego Związku Żołnierzy AK, Pan Zbigniew Krauze wraz z członkami Rezerwistów Wojskowych, oraz wszystkich przybyłych na uroczystość.

Stwierdzam , że na stan 21 radnych Rady Miejskiej obecnych jest 16 radnych co stanowi 76,19 % stanu ogólnego Rady.

Wobec czego Rada może obradować i podejmować prawomocne uchwały.

Nieobecni: radny Adam Bójko, Bogumił Ircha, Komarowski Mirosław, Kujda Grzegorz. Święcicki Ryszard.

Lista obecności radnych stanowi załącznik do protokołu.

Na salę posiedzeń weszły poczty sztandarowe.

Następnie Przewodnicząca RM prosiła wszystkich o powstanie do apelu.

" a o to wzywam was, wstańcie do apelu - wolni i do wolności przeznaczeni.

Wstańcie do apelu wierni i najwierniejsi, co krew swoją przelaliście za ojczyzny ratowania. Wstańcie do apelu odpowiedzialni za wolne dziś i jutro ojczyzny.

Wstańcie do apelu żołnierze i cywile.

Wstańcie do apelu kobiety i dzieci,

Wstańcie do apelu wszyscy, którym Polska w sercach wyżłobiła hymny i pacierze.

Stańcie na straży, obejmijcie wartę, niech cisza odda hołd poległym, niech cisza wyda rozkazy żyjącym, niech przyjdą ci co odeszli, niech zobaczą, że nie na próżno wojowali.

Stańcie do apelu żywi i martwi, czas rozpocząć nowy pochód życia.

Wzywam Was! "

W tym momencie rozległ się hymn polski Mazurek Dąbrowskiego

Po hymnie wszyscy zgromadzeni usiedli na swoich miejscach.

Następnie Przewodnicząca RM przybliżyła historię o odzyskanie przez Polskę Niepodległości.

Zgłosiła wniosek do Rady Miejskiej aby w Dębnie postawić pomnik "Orła Białego" w dowód pamięci walki o Niepodległość Polski.

Wystąpienie Przewodniczącej RM stanowi załącznik do protokołu nr 2 .

Po wystąpieniu Przewodniczącej RM zabrał głos Dyrektor Gimnazjum, który mówił o ludziach, którzy walczyli o Polskę na różnych frontach. Stwierdził. że na dzisiejszą

uroczystość przybyli tacy ludzie, którzy ponosili trudy i rany w walce o wolność ale doczekali wolnej Polski. Nasza ojczyzna od kilku lat honoruje tych, którzy walczyli wówczas

w stopniach nie oficerskich. Od kilku lat kombatanci w naszym państwie są awansowani na kolejne stopnie oficerskie.

Zostały wręczone stopnie oficerskie członkom Związku Kombatantów Rzeczpospolitej Polskiej i byłych Więźniów Politycznych odział w Dębnie.

Nominacje te uzyskali: Pan Franciszek Łaciak na stopień porucznika,

Pan Jan Bielak na stopień podporucznika,

Pan Michał Lewandowski na stopień podporucznika.

Nominacja dla Pana Franciszka Łaciaka została wręczona przez Kapitana Waldemara Wiśniewskiego z Wojskowej Komendy Uzupełnień w Srargardzie oraz Burmistrza MiG Piotra Downara.

Pozostałe dwie nominacje nie zostały wręczone ponieważ osoby te ze względu na zły stan zdrowia nie przybyły na uroczystość.

Kapitan W. Wiśniewski przekazał dwie nominacje dla Burmistrza MiG i poprosił o wręczenie nagrodzonym na najbliższej sesji RM.

Pan A. Kaczmarczyk - prezes Zarządu Głównego Związku Kombatantów RP i Więźniów Politycznych postanowił przyznać medal za zasługi dla Związku Panu Karolowi Mróz.

Pan Burmistrz i Prezes F. Łaciak wręczyli medal dla Pana Karola Mróz.

Pan F. Łaciak - w imieniu całego Zarządu Związku Kombatantów RP i Więźniów Politycznych serdecznie dziękuję za odznaczenia i awanse. Cieszy nas to , że ojczyzna o nas pamięta. Jest to bardzo piękne i wzruszające.

Wszyscy obecni powstali - poczty sztandarowe zostały wyprowadzone z sali obrad.

Pan A. Kaczmarczyk zaprosił wszystkich na część artystyczną do wysłuchania programu przygotowanego przez młodzież Gimnazjum w Dębnie wspólnie z chórem " Srebrny włos".

pt. " Gdy historia opowiada".

Następnie chór z Lwowa „ECHO” dał koncert pieśni patriotycznych i pieśni lwowskiej.

Przewodnicząca RM oraz Burmistrz MiG wręczyli kwiaty i podarunek dla zespołu w postaci obrazu.

Pani Przewodnicząca powiedziała: kochani dziękujemy, że macie tak Polskie serca, że mieliście tyle woli aby do nas przyjechać, że tak cudownie, tak uparcie, tak serdecznie pielęgnujecie to wszystko co Polskie. To widać po waszych twarzach, to czytać w waszych głosach, to widać po waszych dzieciach. Jest to miłość, która przetrwa wszystko i serdecznie dziękujemy, że wnieśliście tyle tego sentymentu tutaj. Tak jak powiedzieliście na początku " ten kto ma nie zawsze docenia". Dziękujemy wam za ta lekcję patriotyzmu, którą wzbogaciliście nas wszystkich. Chcemy, żeby to co Polskie było w was, żebyście też wiedzieli, że te serca biją jednakowo, że ta Polska jest tam, gdzie jest Polskie serce. Czujcie się tu jak u siebie w domu i pamiętajcie , że jesteście kochani. Dziękujemy wam za te cudowne uczucie, którym nas obdarzyliście. Pozwólcie, że losowo wręczę kwiaty i niech one będą wyrazem naszej miłości.

Głos zabrał dyrygent zespołu - kierujemy słowa w kierunku Stowarzyszenia Wspólnota Polska oraz Towarzystwa Miłośników Lwowa i kresów południowo-wschodnich wraz z jego organizatorem naszego przyjazdu Panem Bogusławem Olszowem obecnym na tej sali.

Zabrzmiały oklaski.

Dzięki Waszym zaproszeniom i też sfinansowanie naszej podróży co jest bardzo ważne i kosztowne dla nas i raczej niemożliwe możemy przyjechać do kraju. Mimo, że są wizy i mówimy, że jest to druga kurtyna dla nas niemniej jest możliwość odwiedzać kraj.

Na pożegnanie zaśpiewali jeszcze jedną pieśń.

Z sali rozległa się burza oklasków w podziękowaniu za występ.

Przewodnicząca RM - w związku z wyczerpaniem się porządku obrad XVII uroczystej sesji Rady Miejskiej w Dębnie zamykam obrady i dziękuję za udział.

=======================================

Protokołowała

Przewodnicząca RM

Ewa Bajkiewicz

Helena Sługocka

3

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Arkadiusz Mazepa 01-12-2003 13:27
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 01-12-2003
Ostatnia aktualizacja: - 01-12-2003 13:27